Friday, February 12, 2010

Publix Savings 83%


I had a great week at Publix!

(10) Betty Crocker Cookie Mixes @ 2 for @ $2.67
Used (10) 40/1 MQ 2/7/10 SS
= $5.35

(2) Healty Choice Mixers @ 2 for $2.99
Used (2) $1/1 MQ ALL You Feb 2010 & Jan 2010
= $0.99

(1) Marie Callender's Home Style @ 2 for $2.99
Used (1) $1/1 MQ All you Feb 2010
= $0.50

(2) Nabisco Cookies @ 2 for $3.25
Used (1) $1/2 MQ Nabisco $55 Calendar
= $2.25

(2) Keebler Cheesecake Middles @ 2 for $3.49
Used (2) $1/1 MQ IP
= $1.49

(6) Shedd's Country Crock Butter @ 2 for $1.89
Used (6) 55/1 PQ The Little Book of Big Buys
Used (4) 50/1 MQ IP
Used (2) 40/1 MQ 1/31/10 RP
= -$3.23 (Money Maker)

(5) Betty Crocker Frosting @ $1.50 each
Used (5) 50/1 2/7/10 SS
= $2.50

(8) Yakisoba @ .79 each
Used (8) 50/1 MQ 1/31/10 SS
= -$1.68 (Money Maker)

(1) Ken's Marinade @ 2 for $2.79
Used (1) $1/1 MQ Homemailer
= $0.40

(2) Hillshire Farm Lunchmeat @ $3.79 each
Used (2) 35/1 MQ 1/10/10 RP
= $6.18

(6) Keebler Right Bites @ 2 for $3.19 (Raincheck)
Used (6) 75/1 MQ 1/10/10 RP
= $5.07

(2) Flat Out @ 2.89 each
( I thought these were BOGO, wrong ones)
= $5.78

(2) Bob Evan Hashbrowns @ 2 for $2.59
Used (2) 50/1 MQ IP
= $0.59

(2) Ocean Spray Juice @ 2 for $3.99
Used (2) $1/1 MQ IP
= $1.99

(2) Orbit Gum @ $2.00 each
Used (2) $1/1 MQ IP
= $2.00

(1) Orbit Gum @ $0.99 each (Clearance)
Used (1) $1/1 MQ IP
= -$0.01 (Money Maker)

(3) Cheerios Cups @ $1.00 each
Used (3) $1/1 MQ IP
= FREE

(3) Honey Nut Cheerios Cups @ $1.00 each
Used (3) $1/1 MQ IP
= FREE

(1) Publix Milk @ $2.28
Used (1) FREE milk WYB $100 Groceries (no longer available)
= FREE

(1) Nesquik @ $3.59
Used (1) Free Chocolate Milk WYB White Milk (no longer available)
Coupon stated up to $3.00, however the Manager checked me out and took off $3.59.
= FREE

(1) Banana @ $2.06
= $2.06

(1) Strawberries @ $2.99
= $2.99

(1) Mushrooms @ $1.50 each
= $1.50

(1) Bag Apples @ $3.49 each
= $3.49

(8) Chobani Yogurt @ $1.33 each
Used (8) $1/1 MQ 12/13/09 SS
= $2.64

(2) Reddi Whip Topping @ 2 for $4.29
Used (2) 50/1 MQ IP
= $2.29

(1) Natures Own Wheat Sandwich Rounds @ 2 for $2.49
= $1.25

(5) Knox Gelatin @ $1.39 each
Used (5) $4/1 MQ 1/24/10 RP
= -$13.05 (Money Maker)

Used (3) Save $1.00 off any Grocery Item of $1.00 or more PQ

Total OOP: $27.37 + $3.16 (Tax)
Total Savings: $146.69
Percentage Saved: 83%

2 comments:

  1. great job! following you now...check ua out at www.thesavingsisters.com Larisa

    ReplyDelete